Štědrej večer nastal, co komu přichystal? POŽEHNANÉ VÁNOCE NAPLNĚNÉ LÁSKOU A RADOSTÍ PŘEJI VŠEM 🙂

Advent pomalu končí a začínají Vánoce – svátky oslav narození Ježíše Krista – zhmotnění Božské Lásky, Ježíšek je Láska, kterou nám věnoval Vesmír a máme být skutečně na co hrdí.

Co nám přináší Štědrý den ve svých energiích a jak si skrz tradic a rituálů můžeme tento den prožít? (převzato z knihy Ludmily Sůvové – Tradice a zvyky)

Štědrý den má v sobě kouzlo s tajemnem a patří mezi dny, kdy se dá nahlédnout i do budoucnosti. Oslavujeme ho pro čistotu energií, které tento den přicházejí a jsou spojeny se slunovratem. Energie se během dne rychle střídají a vyvolávají v nás rozdílné pocity, rozdílně jsou také vnímány ženou a mužem, proto jsou jejich činnosti v tento den rozděleny.

V 8 hodin ráno nás probouzí pokora a vděk a proto bychom měly tyto energie uctít a udělat si dopoledne postní, vynechat snídani a k obědu si dát jen štrůdl s poděkovat zemi za to, že nás živí. Jablka a ořechy by neměly chybět ani na štědrovečerním stole. Polední hodina s sebou nese energii trpělivosti, ta je skutečně potřeba,protože hospodyně začíná s přípravou 4 chodové večeře  – předkrm čočka na kyselo v sobě skrývá hojnost, černý kuba s houbami symbolizuje skromnost, rybí polévka a kapr se salátem jsou symbolem pokory. Hospodář by se měl v tuto dobu ujmout zdobení stromku, který vyjadřuje symbol bohatství a hojnosti, až své dílo dokončí, ováže nohy stolu, u kterého budeme večeret, řetězem – mohou ho vyrobit děti z papíru.

Pozor na 15.hodinu – přichází na chvíli energie pokání, která se projevuje u většiny lidí formou lítostivosti a v téměř každé rodině dojde v tuto chvilku k výměně názorů, postěžování na málo času na všechnu tu slávu atd…abychom tomu předešli a vnořili se do nadcházející energie přátelství, je nejlepší na chvíli zastavit a ochutnat např. punč, který máme připraven do čaje,až přijdeme z půlnoční nebo si vyrazíme na procházku, kde budeme pozorovat východ první hvězdy, která zvěstuje začátek štědřého večera – východ hvězdy je světlo, které k nám přichází a zvěstuje přeměnu v nás. a my až poté rozsvítíme první svíce a přichází hlavní událost dne a s ní energie míru – večeře.

Hospodyně prostře stůl se sudým počtem talířů, pod každý dá minci, která zajištuje hojnost pro každého, aperitivem je víno, které v sobě nosí krásu letních dnů a slunce, chléb a sůl vyjadřují náš každodenní život, nůž položen ostřím k bochníku, chrání rodinu. v dualitě máme dvě energie patřící mezi prioritu rodiny a to je pospolitost, kterou vyjadřuje vánočka na stole a řetěz kolem stolu a hojnost, kterou vyjadřují mince pod talířem a čočka. Když usedneme k večeři, chytneme se za ruce a vyslovíme společnou modlitbu jako poděkování za to, že je nám dopřáváno prožívat společně tyto vzácné chvíle – můžeme se pomodlit např Děkuji, že Boží láska, síla, spravedlnost a moudrost provází naši rodinu, stejně jako hojnost, radost a zdraví. Naší kvalitou je vzájemná úcta a respekt. Amen. 

Po večeři poděkujeme za minci, zazvoní se příchod Ježíška a nejmladší člen rodiny rozdává dárky – uctívám energii radosti a štědrosti, která k nám sestoupila. Provází nás veselí a dobrá nálada a abychom vše umocnili, zazpíváme si koledy a pustíme se do věštění budoucnosti – např. pouštění skořápek nám řekne, zda – li budeme doma nebo se stěhovat, hozený pantoflíček špičkou ke dveřím napoví nezadané dívce, že se vdá….

Kolem 23hod se na nás snáží energie splněných přání, je čas si toto přání napsat na papír, vyslovit ho nahlas a papír pak hodit do ohně…

PŘEJI VÁNOCE PLNÉ PROŽITKŮ LÁSKY A SVĚTLA V NÁS I KOLEM NÁS….